Przeprowadzka – jak się spakować i nie zwariować?

Każdy, kto przeprowadzał się choć raz wie, ile stresu i energii kosztuje przygotowanie się do tego przedsięwzięcia. Wszystko trzeba najpierw spakować, potem przewieźć, potem rozpakować… Podstawą bezstresowej, sprawnej przeprowadzki jest plan. Im wcześniej i im lepiej się do niej przygotujesz, tym spokojniej cały proces przebiegnie. Jak się przeprowadzić szybko i sprawnie, bez utraty przedmiotów i… nerwów?

Stajesz na środku pokoju i zastanawiasz się, od czego zacząć? W pośpiechu zbierasz kolejne przedmioty i wrzucasz je do różnych kartonów i worków. „Jakoś to będzie, potem będę się martwić, gdzie co jest i posegreguję już na miejscu” – myślisz.

Już na tym etapie komplikujesz sobie sprawy – i to bardzo. Nie dość, że wszystkiego będziesz szukać, to niestety istnieje również duże ryzyko tego, że część przedmiotów, spakowana nieostrożnie, ulegnie zniszczeniu, a tego przecież nikt nie chce.

Zrób plan – to punkt wyjścia. Im więcej będziesz mieć czasu na zaplanowanie poszczególnych etapów tym lepiej, bo cały proces przebiegnie spokojniej. W pierwszej kolejności oszacuj, ile masz czasu na spakowanie się i ile rzeczy będziesz miał do przewiezienia. To pozwoli Ci rozplanować prace bez zbędnego stresu.

 

Kiedy i jak zacząć przygotowywać się do przeprowadzki?

Im wcześniej zaczniesz planować (chociażby wstępnie) czego potrzebujesz do spakowania się, tym lepiej. Nawet jeśli do tego dnia pozostało jeszcze kilka tygodni, zacznij działać.

Na początku – zabierz się za porządki i pozbądź się zupełnie niepotrzebnych rzeczy. Za małe ubrania, uszkodzone sprzęty, mnóstwo drobiazgów, których nigdy nie użyłeś – wszystko to zajmie miejsce w bagażu, a (bądźmy szczerzy) i tak się już nie przyda.

Wstępna selekcja tego, co pojedzie z Tobą do nowego lokum, to duże ułatwienie dla dalszych działań – znacząco redukuje ilość rzeczy do spakowania. Jeśli jesteś osobą sentymentalną i nie lubisz niczego wyrzucać, możesz znaleźć na portalach społecznościowych grupy typu „Oddam za darmo” i dać tym drobiazgom drugie życie.

Drugim etapem, do którego realizacji możesz przystąpić nawet na kilka tygodni przed przeprowadzką, jest segregacja tych rzeczy, które chcesz zabrać, jednak których używasz sporadycznie. Pogrupuj je i odłóż w jedno miejsce albo już spakuj – kolejną czynność masz już z głowy. Co może znaleźć się w tej grupie? To przede wszystkim książki, płyty, filmy, gazety oraz różne akcesoria, na przykład kuchenne czy ogrodowe.

Materace, ręczniki, garnki czy czajnik elektryczny spakuj do bagażu podręcznego – to rzeczy, których użyjesz w pierwszej kolejności w nowym lokum, dlatego miej je pod ręką.

 

Przygotowanie kartonów i materiałów zabezpieczających

Kolejnym etapem przygotowania do sprawnej przeprowadzki jest zaopatrzenie się w kartony. Powinny być duże, sztywne i solidne, najlepiej dedykowane przeprowadzkom, albo przynajmniej takie po sprzętach AGD i RTV (są duże i wzmacniane).

Lepiej spakować się do kilku dużych kartonów niż dziesiątek małych. Jeszcze lepszą opcją jest wkładanie małych kartonów do tych dużych, najlepiej tematycznie – wszystko będziesz mieć pod ręką.

 

Na przykład:

 • jeden mały karton to biżuteria,
 • drugi mały karton to akcesoria do szycia (igły, nici),
 • trzeci mały karton to przybory do pisania i inne akcesoria biurowe,
 • czwarty mały karton to lakiery i akcesoria do paznokci.

Te małe kartoniki włóż do jednego dużego – i gotowe! Wszystko będzie pod ręką, a ryzyko uszkodzenia w transporcie – o wiele mniejsze.

 

Podział rzeczy na:

 • ubrania,
 • biżuterię,
 • kosmetyki,
 • chemię gospodarczą,
 • dokumenty,
 • naczynia, talerze i sztućce,
 • ozdoby i dekoracje,
 • sprzęty,

to rozsądny plan.

 

Dzięki temu zapewnisz sobie:

 • łatwe pakowanie i przygotowanie materiałów zabezpieczających, adekwatnie do rodzaju przedmiotów. Oszacujesz, czego i w jakiej ilości Ci potrzeba,
 • bezproblemowe rozpakowanie – od razu będziesz wiedzieć, gdzie co jest, dzięki czemu nie będzie potrzeby szukania niczego wśród stosu pudeł,
 • bezpieczne przewiezienie – wszystkie delikatne przedmioty można nadać innym, specjalnym transportem albo jednym kursem, ze szczególnym uwzględnieniem delikatnego obchodzenia się z pakunkami.

Każdy karton warto również opisać, chociażby naklejając na niego kartkę w przeźroczystej koszulce.

 

Pamiętaj także, że niezbędne będzie przygotowanie materiałów zabezpieczających, takich jak:

Pod ręką musisz mieć również coś do pisania i nożyczki. Tak przygotowany możesz przystąpić do działania!

 

Jak bezpiecznie się spakować?

Nadszedł czas pakowania? Nie rób tego w pośpiechu – będzie dużo nerwów i powtórek. Każdą grupę przedmiotów (ubrania, dodatki, naczynia itp.) pakuj osobno – zabezpieczenie ich będzie bowiem wymagać innej techniki w każdym przypadku.

Pakowanie talerzy i delikatnych, łatwo tłukących się przedmiotów

Przygotowując delikatne przedmioty do przewiezienia, musisz zadbać o to, by były:

 • oddzielone od siebie – szklanki czy talerze ułożone bezpośrednio jedne przy/na drugim będą się o siebie obijać;
 • spakowane „na styk” – w kartonie, w którym będą się znajdować, nie może być luzu. Zawartość będzie się przemieszczać przy najmniejszym wstrząsie, przez co szklane i delikatne przedmioty mogą się obić lub potłuc.

Talerze poprzekładaj kartonikami albo przynajmniej ręcznikami papierowymi lub kartkami. Paczki talerzy (dla bezpieczeństwa jednak nie więcej niż po kilka sztuk) owiń folią bąbelkową i zabezpiecz ją taśmą, by się nie odkleiła.

Podobnie postąp ze szklankami, dzbankami i innymi szklanymi przedmiotami.

Jeśli nie masz pod ręką dostatecznej ilości folii bąbelkowej, możesz wykorzystać folię stretch. Warto jednak dodatkowo odizolować takie paczuszki od ścianek kartonu, stosując wypełnienie chociażby pomiętą makulaturą (gazety, reklamy, ulotki).

 

Pakowanie ubrań

Przygotowanie ubrań jest stosunkowo najłatwiejszym etapem przeprowadzki. Jeśli chcesz zachować maksymalny porządek, również grupuj je według rodzaju: koszulki poukładaj razem, spodnie, bieliznę, kurtki – również. Rzeczy posegregowane w ten sposób spakuj najlepiej do worka, a jeśli obawiasz się, że może się rozerwać – także wykorzystaj kartony.

 

Jak zabezpieczyć biżuterię i inne drobiazgi?

Biżuterię „zgarniasz” do jednego worka i wrzucasz pomiędzy ubrania? Może nie jest to błąd, jednak ryzykujesz połamaniem jej lub poplątaniem (np. łańcuszki mogą spleść się z koralami), co z konsekwencji może prowadzić do zniszczenia ich. Woreczek z biżuterią wrzucony pomiędzy ubrania łatwo może się zgubić albo przypadkowo zostać czymś przygnieciony.

Dlatego zdecydowanie lepiej biżuterię wkładać do małych pudełek i kartoników. Jeśli jednak takich nie masz i wybierasz woreczek – również owiń go folią bąbelkową i zabezpiecz całość taśmą.

 

Pakowanie książek i dokumentów

Papier waży sporo, dlatego książki, gazety, dokumenty i inne papierowe rzeczy pakuj do twardych, wytrzymałych kartonów. Oklej je dokładnie wytrzymałą taśmą do pakowania, szczególnie w miejscach łączenia. Dla pewności dodatkowo obwiąż karton szczelnie dookoła sznurkiem jutowym.

Jeśli w dniu przeprowadzki będzie padać deszcz lub śnieg, kartony zabezpiecz z zewnątrz folią stretch, aby wilgoć nie dostała się do środka.

 

Skąd wziąć materiały zabezpieczające do przeprowadzki?

Część materiałów potrzebnych do zabezpieczenia pakunków z pewnością masz w domu – to chociażby taśma do pakowania czy sznurek jutowy. Jeśli jednak nawet masz szpulę sznurka i całą rolkę taśmy, lepiej zaopatrz się w dodatkowe materiały – tak na wszelki wypadek.

Dzień przeprowadzki to mnóstwo stresu – nie dokładaj go sobie dodatkowo sytuacją, w której zabraknie Ci czegoś. Gdzie zaopatrzyć się w materiały do przeprowadzki? Folię bąbelkową, folię stretch, taśmę czy sznurek jutowy kupisz w każdym większym markecie lub sklepie papierniczym.

Jeśli jednak do przeprowadzki przygotowujesz się z wyprzedzeniem, zakupów lepiej dokonać w hurtowni – cena będzie z pewnością niższa, będziesz mieć również możliwość wyboru towaru lepszej jakości.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Nowości
Folia stretch 1,5 kg Transparent 360 szt Paleta
Folia stretch 1,5 kg Transparent 360 szt Paleta
3 989,00 zł 3 243,09 zł
szt.
Folia stretch 3 kg Transparent 250 szt Paleta Mini Tuleja
Folia stretch 3 kg Transparent 250 szt Paleta Mini Tuleja
5 400,00 zł 4 390,24 zł
szt.
Folia stretch 3 kg czarna 250 szt Paleta Mini Tuleja
Folia stretch 3 kg czarna 250 szt Paleta Mini Tuleja
5 700,00 zł 4 634,15 zł
szt.
Folia stretch 1,5 kg czarna 360 szt Paleta
Folia stretch 1,5 kg czarna 360 szt Paleta
4 020,00 zł 3 268,29 zł
szt.
Folia stretch 1,5kg transparent x20 szt
Folia stretch 1,5kg transparent x20 szt
237,20 zł 192,85 zł
szt.
Folia stretch 3kg x 10 szt transparent Mini Tuleja
Folia stretch 3kg x 10 szt transparent Mini Tuleja
336,40 zł 273,50 zł
szt.
Folia stretch 1,5kg x 20 szt czarna mocna
Folia stretch 1,5kg x 20 szt czarna mocna
250,83 zł 203,93 zł
szt.
Promocje
Koperty powietrzne bąbelkowe C13 100 szt
Koperty powietrzne bąbelkowe C13 100 szt
12,46 zł 11,24 zł 10,13 zł 9,14 zł
szt.
Koperty powietrzne bąbelkowe D14 100 szt
Koperty powietrzne bąbelkowe D14 100 szt
16,15 zł 15,22 zł 13,13 zł 12,37 zł
szt.
Woreczki torebki celofanowe 7x10 cm 500 szt
Woreczki torebki celofanowe 7x10 cm 500 szt
26,00 zł 16,50 zł 21,14 zł 13,41 zł
szt.
Folia stretch 1,5kg czarna
Folia stretch 1,5kg czarna
16,00 zł 10,77 zł 13,01 zł 8,76 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl